kalia portal
Odisha Scheme

ଓଡିଶା Kalia Yojna ପଞ୍ଜୀକରଣ 2021| କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ | ଅନଲାଇନ୍ ଫର୍ମ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ |

ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ଯୋଜନା (kalia yojna) ପଞ୍ଜିକରଣ 2021 kaliaportal.odisha.gov.in ଓଡ଼ିଶା କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ, ଅଭିଯୋଗ ଫର୍ମ ଟ୍ରାକ୍ ସ୍ଥିତି | ଆଜି ଆମେ ଏଠାରେ ଅଛୁ, ଓଡିଆ କାଲିଆ ଯୋଜନା 2021 ର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହିତ। ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନୂତନ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କିମ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ 2021 ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | କାରଣ ଆମ କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହେବ। ଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ହେବ |

ଓଡିଶା Kalia Yojna ସ୍କିମ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ 2021

ଆଗ୍ରହୀ ଆବେଦନକାରୀ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି | ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଖୋଜୁଛନ୍ତି | ତାପରେ ତୁମେ ଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି | ଏହି ପୋଷ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବା | ଆପଣ ସୂଚନା ପାଇବେ ଯାହାର ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଛି | ଓଡିଆ କାଲିଆ ଯୋଜନା 2021 ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ |

ପ୍ରଥମେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନେ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ସେମାନେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | କିମ୍ବା ସେମାନେ ଚାଷ ସମୟରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବେ | ଯେହେତୁ କୃଷି ହେଉଛି ଆମ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ | ଆମର ସର୍ବଦା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫସଲ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଜଗାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର |

Odisha Kalia Yojana Apply Online
ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ଯୋଜନା ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ |

କୃଷକମାନେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯେପରିକି ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି, ବନ୍ୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା | ତେଣୁ ଯଦି ସରକାର ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କିମ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି | ତା’ପରେ ତୁମେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍କିମ୍ ବିବରଣୀ ଅନୁଯାୟୀ 5000 ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କିଛି ମାନଦଣ୍ଡ ଅଛି | ଆବେଦନକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ |

kalia portal
kalia portal
କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅଭିଯୋଗ ଆବେଦନ ଫର୍ମ | Kalia Yojana Grievance Application Form

କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଚାଷରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ବେଳେବେଳେ, ସେମାନେ ବର୍ଷା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି | ଏହା ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଥିଲା ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରୁ | ଏବଂ ବ growing ୁଥିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ | ପ୍ରଥମତ heavy, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଦ୍ୱିତୀୟତ if ଯଦି କମ୍ ବର୍ଷା ହୁଏ, କିଛି ସମୟ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ଉଭୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ |

ଏହି କାରଣରୁ କିଛି କୃଷକ ଏହି କାମ ଛାଡି ଯାଉଛନ୍ତି। ଏବଂ ଜୀବନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା | ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫସଲ କରିବା ପାଇଁ debt ଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି। ସମର୍ଥନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

kalia portal
kalia portal
ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ଯୋଜନା ଫର୍ମ 2021 | Odisha Kalia Yojana Form 2021

ଜୀବନ୍ତ ହୁଡ୍ ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ସହାୟତା | : ଯେଉଁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ଜମି ନାହିଁ | ଏବଂ SC / ST ବର୍ଗର ଅଟେ ଏହି ସୁବିଧା ଅନ୍ତର୍ଗତ | କୃଷି ସହଯୋଗୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରୁଥିବା ନାଗରିକ ଯେପରିକି। ତେଣୁ ସେମାନେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ |

ଚାଷ ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ସହାୟତା: ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ କୃଷକମାନେ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ପାଞ୍ଚ asons ତୁରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରିବାର ଅନୁଯାୟୀ 25000 ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରିବା ପରେ | ପ୍ରତି asons ତୁରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା 5000 ଟଙ୍କା | ଏହି ପରିମାଣ ମଞ୍ଜି, କୀଟନାଶକ, ସାର, କିମ୍ବା ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି କିଣିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି |

ଦୁର୍ବଳ କୃଷି ଘର ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ: ଯେଉଁ କୃଷକମାନେ ଅସୁରକ୍ଷିତ କୃଷକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଜମି ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କର ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ, ଅକ୍ଷମତା କିମ୍ବା କ serious ଣସି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଛି | ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନେ ଚାଷ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ 10,000 ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିମାଣର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ |

ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ଯୋଜନା ସ୍ଥିତି 2021 Orissa Kalia Yojana Status 2021

ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆବେଦନକାରୀମାନେ କିଛି ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |

ପ୍ରଥମେ ଆବେଦନକାରୀ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ହେବା ଉଚିତ୍।

ତା’ପରେ, ସେ ଚାଷରୁ ଛୋଟ କିମ୍ବା ମାର୍ଜିତ ବର୍ଗ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଆବେଦନକାରୀ ବିପିଏଲ୍ ବର୍ଗ ପରିବାରରୁ ମଧ୍ୟ ହେବା ଜରୁରୀ |

ଯଦି ଆବେଦନକାରୀ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି।

ଯଦି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆବେଦନକାରୀ ଜଣେ କରଦାତା ଅଟନ୍ତି | ତା’ପରେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ |

ଏହା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରୁଥିବା କୃଷକଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

କାଲିଆ ଯୋଜନା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ |

ଆଧାର କାର୍ଡ |
ସ୍ଥାୟୀ ଆବାସ ପ୍ରମାଣ |
ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍ |
ଜମି ବିବରଣୀ
ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବିବରଣୀ
ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍
ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର

ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କିମ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫର୍ମ 2021 | Odisha Kalia Scheme Registration form 2021

ଆଗ୍ରହୀ କୃଷକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଖୋଜୁଛନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ଏକ ସୁବିଧା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ତାପରେ ତୁମେ ଓଡିଶା କାଲିଆ ଯୋଜନା 2021 ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ପଦ୍ଧତି ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି:

ପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବ୍ ପୃଷ୍ଠା ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ

ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ୱେବସାଇଟର ମୂଳପୃଷ୍ଠା ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ |

ତେଣୁ ଯୋଗ ପାଇଁ ଫ୍ରେସ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଆବେଦନ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ | ପୁନର୍ବାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କିମ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଚୟନ କରନ୍ତୁ |

ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ସିଷ୍ଟମରେ ଫର୍ମ ଦେଖାଯିବ |

ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିବରଣୀ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ | ଏବଂ ପଚରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ କରନ୍ତୁ |

ତା’ପରେ ଶେଷରେ ସବମିଟ୍ ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ତୁମର ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କର |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି | ଗୋଟିଏ ଆବେଦନ ରେଫରେନ୍ସ ନମ୍ବର ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି | ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରନ୍ତୁ | ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ | କିମ୍ବା ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ତୁମର ନାମ ଯା check ୍ଚ କରିପାରିବେ | ଆମ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.