apply ration card odia
Odia Odisha Scheme

Apply New Ration Card Online Odia || ରେସନ କାର୍ଡ କିପରି Apply କରିବେ || Add New Member In Ration Card Online Odia || Addition of Member Ration Card Odia || Download Ration Card Odia || Transfer Ration Card Member Odia

Disclaimer : ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା କେବଳ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ | ଆମେ ଭାରତ ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ନୁହଁ | ଏହି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ଆମ ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ, ଏହା ସହିତ, ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ‘ଆମ’, ‘ଆମେ’, ‘ଆମର’ କିମ୍ବା ‘ୱେବସାଇଟ୍’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |

ୱେବସାଇଟରେ ତଥ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ (Like Ration Card) ଏବଂ ଅଣ-ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି | ଏହି ସୂଚନାର କ rors ଣସି ତ୍ରୁଟି, ଆଘାତ, କ୍ଷତି କିମ୍ବା କ୍ଷତି ପାଇଁ କିମ୍ବା ଏହି ସୂଚନାର ଉପଲବ୍ଧତା କିମ୍ବା ସତ୍ୟତା ପାଇଁ ୱେବସାଇଟର ମାଲିକ ଦାୟୀ ନୁହଁନ୍ତି |

Ration Card କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରେସନ କାର୍ଡ (Ration Card) ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି; ଏହି ଦଲିଲ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ କିମ୍ବା ପ୍ରାଧିକରଣରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆପଣ ଅତି ସହଜରେ ଅନଲାଇନ୍ Ration Card ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ Ration Card ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |

ନାଗରିକଙ୍କ ପରିଚୟ ଏବଂ ଆବାସର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରଦାନ କରେ, ଏହା ଏକ ଡୋମିକାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଭୋଟର ID କାର୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଆପଣ ନାମ ଅନୁଯାୟୀ Ration Card ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |

Ration Card ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ଧାରକକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ food ାରା ଖାଦ୍ୟ, ଇନ୍ଧନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ରାସନରେ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ (ଗହମ, ଚାଉଳ, ଚିନି) ଏବଂ କିରୋସିନି କିଣିବା ସମୟରେ ସେଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟତ। ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଆପଣ ଥିବା ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ର ଫର୍ମ ଏବଂ ସଂକଳନ ସହିତ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବା | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସୁଗମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ରାସନ କାର୍ଡ ର ପ୍ରକାର

1.Blue/Yellow/Green/Red Ration cards ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ | ଖାଦ୍ୟ, ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ସବସିଡି ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ରେସନ କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ |

2. White Ration cards ଏହି Ration Card ଗୁଡ଼ିକ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ଉପରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ସେମାନେ ଏକ ପରିଚୟ ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ସମସ୍ତେ ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ?

ଭାରତରେ କ Any ଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ବାସ କରନ୍ତି ଯିଏ ଏକ ରାସନ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ,
ସେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଅନ୍ୟ କ person ଣସି ବ୍ୟକ୍ତି, ଏପରି କାର୍ଡର ଆବେଦନ କରି ନାହାଁନ୍ତି |

ସେ / ସେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପରିବାରର କ member ଣସି ସଦସ୍ୟ ଅନ୍ୟ ରାସନ କାର୍ଡରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି |

ସମାଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନ ଶ୍ରେଣୀ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଭାରତରେ Ration Card ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି, ଯଥା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆକଳନରୁ କମ୍ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକ, ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଉପରେ ସବସିଡି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରନ୍ଧନ ଆବଶ୍ୟକତା | ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ପରିମାଣ ସେମାନଙ୍କ ଘରର ଆୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯଦିଓ ଭାରତ ସରକାର ପରିବାରର ସମସ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସୂଚନା ସହିତ ମୁଦ୍ରିତ ବୁକଲେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି, ସେମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଡିଜିଟାଲକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସମୟ ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି | ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ r ାରା ରାସନ କାର୍ଡ ପୃଥକ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବାରୁ ଏହି ସୁଇଚ୍ ସାରା ଦେଶରେ କରାଯାଇ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହେଉଛି ଏହା କାଗଜହୀନ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କ ସମୟ କିମ୍ବା ଅବସ୍ଥାନ ସହିତ ଜଡିତ, ଯାହା ସମଗ୍ର ପଦ୍ଧତିକୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ତୀବ୍ର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିଥାଏ | କେବଳ ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କାଗଜହୀନ ନୁହେଁ, ରେସନ କାର୍ଡ ନିଜେ ମଧ୍ୟ | ଏକ କାଗଜ ବୁକଲେଟରୁ, ରାସନ କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ର ଟିକେ ବିଟ୍ |

ଡିଜିଟାଲ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଲୋକ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ଅଛି |

ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାଗଜ ବୁକଲେଟ୍ ଅପେକ୍ଷା ନକଲ କରିବାକୁ କଠିନ |
ସେଗୁଡିକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଜଳ କିମ୍ବା ବୟସ ହେତୁ ଚିରିଯାଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ |
ସେଗୁଡିକ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ଦୋକାନଗୁଡିକ ଦ୍ used ାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ କାରଣ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସହଜରେ ଟ୍ରାକ କରାଯିବ ଯାହା ନକଲି ଏଣ୍ଟ୍ରିଗୁଡ଼ିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ କିମ୍ବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥାଏ, ବିଶେଷତ when ଯେତେବେଳେ ଏହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉଥିଲା |

ବିଭିନ୍ନ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା |

The process of applying for a ration card across the various Indian States.

ଏକ ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଡିଜିଟାଲ୍ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟଥା, ଏକ ଆବେଦନକାରୀ ଯେଉଁ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଆଧାର କରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରଣାଳୀ ଅଛି କିନ୍ତୁ ମ basic ଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଗଠନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ଅଟେ |

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା କ୍ଲାନ୍ତ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଆବେଦନ ଫର୍ମ କ୍ରୟ କରିଥିଲେ | ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଗୁଡିକ ପୂରଣ କରିବାକୁ, ସହାୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ଦେୟ ଦେବାବେଳେ ସବୁକିଛି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିଲା | ସେମାନଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ଉଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ |

ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ରେସନ୍ କାର୍ଡ ୱେବସାଇଟରେ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ସହିତ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉନ୍ନତ ରୂପେ ବଦଳିଗଲା | ଏହା ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବକାଶ ସମୟରେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆବେଦନ ଏବଂ ଫର୍ମ ସହିତ ଅଫିସରେ ସେମାନଙ୍କର ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ | କେତେକ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ର ଶିଖର ଥିଲାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଏକ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଠେଲି ହୋଇଥିଲେ |

ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ, ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ବ and ି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଅଫିସିଆଲ୍ ରେସନ୍ କାର୍ଡ ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ | ଏହି ବିବରଣୀଗୁଡିକରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା, ସହାୟକ କାଗଜପତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ତା’ପରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ବିତରଣ ହେବାର ତାରିଖ ସହିତ ଏକ ଅଦ୍ୟତନ ଗ୍ରହଣ କଲେ | ଏହା ପରେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଭାରତୀୟ ଡାକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ନିଜ ଦ୍ୱାରରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆହୁରି ଉନ୍ନତ ହେଲା ଯେତେବେଳେ କିଛି ରାଜ୍ୟ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ରେସନ କାର୍ଡକୁ ଗଲେ, ସମଗ୍ର ଭିତ୍ତିଭୂମି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କଲେ | ଗୋଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନଲାଇନ୍ ଥିବାବେଳେ କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଅଫଲାଇନ୍ ପଦ୍ଧତି ଥିଲା | ଏହା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଭଲ କାମ କଲା ଯେଉଁମାନେ ଟିକିଏ ଅଧିକ ବ techn ଷୟିକ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ

ଏକ ରାସନ (Ration Card) କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍:

Documents required for a Ration (rashan) card :

1.Surrender certificate/ Deletion certificate/ No card certificate if there is no previous family card
2.Proof of identity and residence
3.A self-addressed and stamped postal cover or postcard.
4.Three passports sized photographs
5.Details about earlier applications and rejections (if applicable)
6.Details of any LPG connection
7.Mobile number/email id

ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପରିଚୟର ପ୍ରମାଣ:

Proof of Identity to apply for Ration card:

Aadhaar card
Employee identity card
Voter ID
Passport
Any government issued identity card
Health card (including the Aaragoyasri card)
Driving license

ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍:

Address Proof to apply for Ration Card:

Voter ID
House ownership document/ rental agreement
Driving license
Aadhaar card
Any recent utility bill including electricity, water, and gas bills
Passport
First page of bank passbook

ଏକ ନୂତନ ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା |

Procedure to Apply for a New Ration Card

ଓଡିଶାରେ ଏକ ନୂତନ ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ:

Step 1: ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ, ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ |

how to apply ration card online odia
how to apply ration card online odia

Step 2: ପୋର୍ଟାଲର ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା “e-bitaran odisha” ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

odisha ration card e-bitaran odisha
odisha ration card e-bitaran odisha

Step 3: ତା’ପରେ ଆବେଦନକାରୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୃଷ୍ଠାକୁ ପୁନ ir ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ PDF ଫର୍ମାଟରେ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ “NFSA-2013 ଅନ୍ତର୍ଗତ ରେସନ କାର୍ଡ ଆବେଦନ ଫର୍ମ” ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

download ration card form
download ration card form

Step 4: ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିବରଣୀ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଫର୍ମ ସହିତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ସଂଲଗ୍ନ କରନ୍ତୁ |

Step5: ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସଠିକ୍ ନାମ, ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଠିକଣା ପ୍ରମାଣର ପ୍ରକାର, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିବରଣୀ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟର ID ନମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି RCMS ର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

Step 6: ଏହି ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଆବେଦନ ଫର୍ମକୁ ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ଲକ / ULB ଅଧୀନରେ ଥିବା ନିକଟତମ ରେସନ କାର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |

Step 7: ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ ପରେ, ସେମାନେ ଏକ ଆବେଦନ ରସିଦ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଯାହା ଆବେଦନର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ |

ଅନଲାଇନ୍ ରେସନ କାର୍ଡ ଆବେଦନ ସ୍ଥିତିକୁ କିପରି ଟ୍ରାକ୍ କରିବେ |

How to Track Ration Card Application Status Online

ଆପଣଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ଆବେଦନ ବିବରଣୀଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ, ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ:

Step 1: ହୋମପେଜରେ, “NFSA କାର୍ଡ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀ” ବିଭାଗରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏହି ଲିଙ୍କରେ ସିଧାସଳଖ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

Step 2: ଜିଲ୍ଲା ନାମ, ବ୍ଲକ ନାମ, FPS ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବ୍ଲକ୍ ୱାଇଜ୍ ରାସନ କାର୍ଡ ତାଲିକା ଖୋଲିବା ପାଇଁ “ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରାପ୍ତ” ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

track ration card application status
track ration card application status

Step 3: ନାମର ରେସନ୍ କାର୍ଡର ସବିଶେଷ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ RC ସ୍ଥିତି ଅନ୍ଲାଇନ୍ / ରେସନ୍ କାର୍ଡ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା “ସନ୍ଧାନ ବାକ୍ସ” ରେ ନାମକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ କର |

Step 4: ଆବେଦନକାରୀମାନେ ରାସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର, ନାମ, ପିତାଙ୍କ ନାମ, ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ, ପରିବାରର ପ୍ରକାର, ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ପରିବାର ବିବରଣୀ ଖୋଜି ପାରିବେ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଓଡିଶା ରେସନରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିବରଣୀ ଖୋଲିବାକୁ “ରାସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର” ରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ | କାର୍ଡ ତାଲିକା |

Step 5: ଏଠାରେ, ରାସନ କାର୍ଡରେ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ, ନାମ, ବୟସ, ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିବରଣୀ ସହିତ |

ଆବେଦନକାରୀମାନେ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ, ରେସନ କାର୍ଡକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ / ମୁଦ୍ରଣ କରିପାରିବେ ନିକଟସ୍ଥ ରାଶାନ ଦୋକାନରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟର ଲାଭ ପାଇବାକୁ |

ଓଡିଶା Kalia Yojna ପଞ୍ଜୀକରଣ 2022| କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ | ଅନଲାଇନ୍ ଫର୍ମ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ |
କିପରି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଅନଲାଇନ୍ ରେଆବେଦନ କରିବେ | How to apply Old Age Pension Online 2022
ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କଣ? What is Ayushman Bharat Yojana

ଓଡିଶା ରାସନ କାର୍ଡ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ |

Odisha Ration Card Aadhar Linking Status Check

ରାଜ୍ୟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବରକୁ ରାସନ କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ | ଓଡିଶାର ରେସନ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ | ଉପରୋକ୍ତ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାସନ କାର୍ଡ ଆଧାର ଲିଙ୍କିଂ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ | ଆଧାର ନମ୍ବର ବିଭାଗରେ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ରିପୋର୍ଟକୁ ଡାହାଣକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ସ୍ଥିତି “ଜନସଂଖ୍ୟା” ଦେଖାଏ ଯାହାର ଅର୍ଥ ଆଧାର ନମ୍ବର ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି, ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହା ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣରେ ଅଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.