SSEPD::Social Security & Empowerment of Persons
Odia Odisha Scheme

କିପରି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଅନଲାଇନ୍ ରେଆବେଦନ କରିବେ | How to apply Old Age Pension Online 2021

ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ |
Old Age Pension Online Apply ||

ବର୍ତ୍ତମାନ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପେନ୍‌ସନ୍‌(Old Age Pension Online Apply) ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ରାଉଣ୍ଡ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମିଳିତ ଭାବେ ‘ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ସ୍କିମ୍‌’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଯେଉଁଥିରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାସକୁ 300 ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ | ଯଦିଓ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅଫଲାଇନ୍ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ନୂତନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅନେକ ରାଉଣ୍ଡ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଏହା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ | ଏପ୍ରିଲ୍ 2016 ରୁ ଏହା ଅନଲାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା |

apply old age pension
apply old age pension
ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ |
What are the documents required to apply online.

1.2 ଫଟୋ
2.ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
3.ରେସନ କାର୍ଡ |
4.ଆଧାର କାର୍ଡ |
5.ପରିଚୟ ପତ୍ର
6.ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଖାତା |
7.ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର
8.ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ
9.ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା ବୟସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର |

ଅନଲାଇନ୍ ରେ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ |
How to apply online

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ହେଲେ http://Sspy-Up.Gov.In/Index.Aspx କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଠାରେ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମର ଏକ ବାକ୍ସ ଦିଆଯିବ, ଏଥିରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

Old age pension book ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ନୂତନ ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିବ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ପ୍ରୟୋଗ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ଏକ ନୂଆ ପୃଷ୍ଠା ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଫର୍ମ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ନୂତନ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଫର୍ମ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ନୂତନ ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଅନଲାଇନ୍ ଫର୍ମ ଦେଖିବେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫର୍ମକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ସୂଚନା କୁହନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଭରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ, ସୂଚନା ଭରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଜରୁରୀ |

ଫର୍ମ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ପରେ, ତୁମେ ଏହାକୁ ଅପସାରଣ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ, ଏଥିରେ ଥିବା କ mistakes ଣସି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରିବା ପରେ ତୁମକୁ ପୁଣି ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ଫର୍ମ ଫାଇନାଲ୍ ଲକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଫାଇନାଲ୍ ଲକ୍ କରିବା ପରେ ତୁମକୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହାକୁ ବାହାର କର ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦିଅ ଏବଂ ଗ୍ରାହକ ଏହି ପ୍ରିଣ୍ଟକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ନିସାନ ଦ୍ୱାରା କିମ୍ବା ଏଥିରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବା ପରେ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗରେ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ରସିଦ ପାଇପାରିବେ |

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା
Indira Gandhi National Old Age Pension Scheme

ଏହି ଯୋଜନା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜାତୀୟ ସାମାଜିକ ସହାୟତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (NSAP) ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି | ଏହା ଏକ ଅଣ-ଯୋଗଦାନ ଯୋଜନା ଏବଂ ନାଗରିକ କିମ୍ବା 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମାସିକ ଆୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, ଯାହାର ଅନ୍ୟ କ income ଣସି ଆୟ ଉତ୍ସ ନାହିଁ |

ଯୋଗ୍ୟତା
ବୟସ: 60 ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ |
ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ରେଖା (BPL) ତଳେ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଉପକାରିତା
ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ରାଜ୍ୟ ଅଂଶ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ମାସିକ 600 – 1000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ |

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ପେନସନ ପାଇଁ ମୁଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବି?
How do I apply for senior citizen pension?

କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ |

IGNOAP ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରିବେ |

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଆବେଦନକାରୀମାନେ ବ୍ଲକ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସହରାଞ୍ଚଳରେ IGNOAP ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ।
ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପାଆନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ସମୟରେ ଫର୍ମରେ ଉପଯୁକ୍ତ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ | ଫର୍ମ ନିମ୍ନଲିଖିତ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଧାରଣ କରିଥାଏ:

• State/District/Block
• Name of the village panchayat
• Society name
• Beneficiary name
• Heir’s name
• House number
• Gender
• Age in years
• Date of birth
• Birth certificate
• Annual income and certificate /BPL card
• Domicile certificate
• Certificate issuance date
• EPIC Number

କେତେକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଦଲିଲରେ ବିପିଏଲ୍ କାର୍ଡ, ଫଟୋ, ଆଧାର ନମ୍ବର, ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସ୍ ବୁକ୍, ବୟସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ସହାୟକ ଦଲିଲ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହେବା ଜରୁରୀ | ଆବେଦନକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ଅଧିକାରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିବ। ଯଦି ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ଫର୍ମକୁ ଜିଲ୍ଲା ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ଅଧିକାରୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ମଞ୍ଜୁରୀ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ମଞ୍ଜୁର କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.