Ayushman Bharat Yojana
Odisha Scheme

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କଣ? What is Ayushman Bharat Yojana

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କଣ?

ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା 2021 ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ଅଟେ। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ଅନୁଯାୟୀ, 50 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ନାଗରିକଙ୍କୁ 500000 ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଯେଉଁଥିରେ ଯୋଗ୍ୟ ନାଗରିକମାନେ 000 500000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସହିତ ଦେଶର ଗରିବ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବେ | ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ଦାରିଦ୍ରତା କାରଣରୁ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ |

 Ayushman Bharat Yojana
Ayushman Bharat Yojana
ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା ଓଡିଆରେ

ଏହିପରି ଗରିବ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ବେଳେବେଳେ ଦୁ tr ଖଦ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2020 ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଯେକ citizen ଣସି ନାଗରିକ ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର କ member ଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ 000 500000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ।

 Ayushman Bharat Yojana
Ayushman Bharat Yojana
ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା 2021 ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ?
Apply Ayushman Bharat Yojana 2021

ଆଜି ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଆପଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କି ନୁହେଁ | ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର କେତେଜଣ ସଦସ୍ୟ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ଏହା ସହିତ, ତୁମର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଯେପରିକି – ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଯୋଗ୍ୟତା, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା pdf ଡାଉନଲୋଡ୍, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ତାଲିକା, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ପଞ୍ଜିକରଣ, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା 2021, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ବୀମା ଯୋଜନା, ତୁମେ ଏହାର ଉତ୍ତର ପାଇବ |

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ଯୋଜନା ହେଉଛି ଏକ ବୃହତ ଯୋଜନା। ଦେଶର ଗରିବ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି | ଏହି ଯୋଜନା ସାରା ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 10 କୋଟି ପରିବାରକୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ 1st ାରା 1 ଏପ୍ରିଲ 2020 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯୋଗ୍ୟ ନାଗରିକମାନେ insurance 500000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗରିବ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ରୋଗ ପାଇଁ ସହଜରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ |

ସ୍କିମ୍ ନାମ: ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା
କିଏ ଆରମ୍ଭ କଲା: ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ: ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା
ଲାଭ: 500000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା
ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା: ଅନଲାଇନ୍ |

ଏହି ଯୋଜନା (Ayushman Bharat Yojana) ଅଧୀନରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଡମିଶନ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବହନ କରାଯିବ। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା (Ayushman Bharat Yojana) 2021 ର ଲାଭ ପାଇବାକୁ, ତୁମର ନାମ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା 2021 ରେ ରହିବା ଜରୁରୀ | ଯଦି ତୁମର ନାମ କିମ୍ବା ତୁମର ପରିବାରର କ member ଣସି ସଦସ୍ୟ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ନାହାଁନ୍ତି | ତେଣୁ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ଅଛି କି ନାହିଁ | ନିମ୍ନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଉପାୟରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏଠାରେ ଦେଖିପାରିବେ | ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ –

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ କିପରି ତୁମର ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ?
How to check your name in Ayushman Bharat Yojana

ଆପଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ ଦେଖିପାରିବେ |

1.ହେଲ୍ପ ଲାଇନ ନମ୍ବର 14555 କୁ କଲ କରି |
2.ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନଲାଇନ୍

ହେଲପ୍ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର 14555 କୁ କଲ କରି ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ତୁମର ନାମ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ?
How to check your name in Ayushman Bharat Yojana List 2021 by calling the help line number 14555?

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2020 ତାଲିକାରେ ଆପଣ ନିଜ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର 14 555 କୁ କଲ କରିପାରିବେ | କଲରେ ଅପରେଟରଙ୍କ ଦ୍ Some ାରା କିଛି ସୂଚନା ପଚରାଯିବ | କେଉଁଟି କହିବା ପରେ, ତୁମର ନାମ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2020 ତାଲିକାରେ ଅଛି କି ନାହିଁ ଦେଖିବା ପରେ କୁହାଯିବ |

ଅନଲାଇନ୍ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ତୁମର ନାମ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ?
How to Check Your Name in Online Ayushman Bharat Yojana List 2021?

ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ / ଲାପଟପ୍ / PC ବ୍ୟବହାର କରି ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ତାଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ନିଜ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକାରେ ତୁମର ନାମ ଯା check ୍ଚ କରିବା ବହୁତ ସହଜ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ –

.ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ସିଧାସଳଖ ଯାଇପାରିବେ | (ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ read ନ୍ତୁ)

.ଅଧିକ ସୁବିଧା ପାଇଁ, ଆପଣ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

.ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ |

.ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ନ ବାକ୍ସରେ ଦେଖାଉଥିବା କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

.ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ OTP ସୃଷ୍ଟି ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ତୁମେ OTP ଜେନେରେଟ୍ ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ | ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଗୋଟିଏ ଥର ପାସୱାର୍ଡ ପଠାଯିବ | ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବାକ୍ସରେ ଏହି ଥରେ ପାସୱାର୍ଡ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ |

.ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ତୁମେ ତୁମର ଏକ ଥର ପାସୱାର୍ଡ ପ୍ରବେଶ କରି ତୁମର ID ଯାଞ୍ଚ କରିବ | ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ସନ୍ଧାନ ବାକ୍ସ ଖୋଲିବ | ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହି ସର୍ଚ୍ଚ ବକ୍ସରେ ତୁମ ରାଜ୍ୟର ନାମ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ |

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 –

.ରାଜ୍ୟର ନାମ ଚୟନ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନୁରୁ ଏହାକୁ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ତୁମେ କିପରି ତୁମର ନାମ ଖୋଜିବାକୁ ଚାହୁଁଛ?
ତୁମେ ତୁମର ନାମକୁ, ତୁମର ରାସନ କାର୍ଡ, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ତୁମର URN ନମ୍ବର ଦ୍ୱାରା ଖୋଜି ପାରିବ |

.ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ସରଳ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଦ୍ୱାରା ସନ୍ଧାନ କରିବା |

.ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବାକ୍ସ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତୁମେ ତୁମର ନାମ ଖୋଜିବାକୁ ଚାହୁଁଛ |

.ଯେପରି ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଦ୍ୱାରା ନିଜ ନାମ ଖୋଜିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ତେଣୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବାକ୍ସରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ |
ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବେ | ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ଚ୍ଚ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

.ତୁମେ ସର୍ଚ୍ଚ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ | ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ | ସେହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକା ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ |

ଏଠାରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ନାମ ଦେଖିପାରିବେ |

ଏଠାରେ ଆପଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ, ତାଙ୍କ ବୟସ, ଏବଂ HST ନମ୍ବର ଦେଖିବେ |

ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆପଣ ସବିଶେଷ ବଟନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବେ |

କେଉଁଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ତାହା ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି |

ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ – ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ନାମ ଖୋଜି ପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ନାମରେ ଖୋଜି ପାରିବ | ତୁମର ନାମ, ପିତାଙ୍କ ନାମ କିମ୍ବା ପରିବାରର ଅନ୍ୟ କ member ଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଖୋଜି, ଦେଖନ୍ତୁ ଯେ ଅନେକ ଥର ନାମ ସନ୍ଧାନରେ ମିଳୁନାହିଁ | ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଉପାୟରେ ଖୋଜ |

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ମୁଖ୍ୟ ଜିନିଷ –

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ସହିତ ଜଡିତ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି –

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନାମ PM-JAY ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ |
ଏହାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ କ payment ଣସି ଦେୟ କିମ୍ବା ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ |
ଯଦି ତୁମେ ତାଲିକାରେ ତୁମର ନାମ ପାଇଛ, H.H.I.D ପାଇବାକୁ ତୁମେ “ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ” ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବ | ନା / RSBY | URN ଏକ s ସହିତ ଆପଣ MS ପାଇପାରିବେ |
ହିତାଧିକାରୀ ପରିଚୟ ପାଇଁ ଆପଣ ଯେକ any ଣସି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ସଶକ୍ତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ପରିଚୟ ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଫଟୋ ID ନିଅ –

1.Aadhar card / ଆଧାର କାର୍ଡ |
2.Ration card / ରେସନ କାର୍ଡ |
3.Other government ID with photograph / ଫଟୋ 4 ସହିତ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ID |
4.Adoption certificate /ଗ୍ରହଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
5.Birth certificate / ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
6.Driving license / ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ |
7.Freedom fighter card / ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ କାର୍ଡ |
8.MNREGA job book / mnrega ଚାକିରି ପୁସ୍ତକ
9.Kissan photo book / କୃଷକ ଫଟୋ ବୁକ୍
10.PAN card / ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ |
11.Pension photo card / ପେନ୍ସନ୍ ଫଟୋ କାର୍ଡ |
12.Voter ID card / ଭୋଟର id କାର୍ଡ |
13.Disability ID / ଅକ୍ଷମତା ID
14.Certificate of identity having photo issued by GaZ / GaZ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋ ID ପ୍ରମାଣ |

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ତାଲିକାରେ ତୁମର ନାମ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ?
Ayushaman Bharat Yojana List

ଯଦି ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ପଦ୍ଧତିକୁ ବୁ have ି ନାହାଁନ୍ତି | ଅଧିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁ understand ିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତି –

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କ’ଣ?
What is Ayushman Bharat Scheme?

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ launched ାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା, ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ଗରିବ ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କିଏ ଆରମ୍ଭ କରିଛି?
Who has started the Ayushman Bharat scheme?

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା 2018 ରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ started ାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ରୋଗର ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ?
What are the objectives of Ayushman Bharat Yojana?

ଭାରତ ଏକ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଏପରି ଅନେକ ନାଗରିକ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତା ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦେଶର ଗରିବ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକାରେ ନାମ ଅଛି କି ନାହିଁ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ?
How to check if name is there in Ayushman Bharat Yojana list?

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଗରିବ ପରିବାର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସେହି ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଯାହାର ନାମ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ତାଲିକାରେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ |

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କାର୍ଡ କିପରି ପାଇବେ?
How to get Ayushman Bharat Yojana Card?

ଯଦି ତୁମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା କାର୍ଡ ପାଇନାହଁ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଜିଲ୍ଲା ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇ ଏହି କାର୍ଡ ପାଇପାରିବ |

ତେଣୁ ବନ୍ଧୁଗଣ, ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ରେ ଦେଖିପାରିବେ | ଏବଂ ଜାଣିପାରିବେ | ତୁମର ନାମ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ତାଲିକାରେ ଅଛି କି ନାହିଁ | ଏବଂ ଆପଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ତାଲିକା 2021 ର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ବିବରଣୀ, ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ kind ଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ତେବେ କମେଣ୍ଟ ବକ୍ସରେ ନିମ୍ନରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ | ଆମେ ତୁମର ପ୍ରଶ୍ନର ଶୀଘ୍ର ଉତ୍ତର ଦେବୁ | ଧନ୍ୟବାଦ..

Leave a Reply

Your email address will not be published.