Cyclone Jawad LIVE Updates Odia News
News Today

Cyclone Jawad LIVE Updates | ପରବର୍ତ୍ତୀ 6 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବ Cyclonic storm Jawad

Cyclone Jawad: ଆଇଏମଡି (IMD) କହିଛି ଯେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ଗଭୀର ଅବସାଦ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟର୍ମ ‘ଜାୱାଦ’ରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ହେଉଛି ଉତ୍ତର ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳ ଓଡିଶା |

Cyclone Jawad ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ କିଛି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା ଉପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି IMD ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଜାୱାଡରୁ ଆସୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ NDRF 64 ଟିମକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିଛି |

ପରବର୍ତ୍ତୀ 6 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ: IMD ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଜାୱାଡ୍ LIVE NEWS |

Cyclon Jawad Latest IMD ଅପଡେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା 6 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 5 ରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସା Deep ଼େ Deep ଟାରେ ପୁରୀର ନିକଟକୁ ଆସିବ |

Cyclone Jawad Odia News
Cyclone Jawad Odia News

କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେତୁ ରାସ୍ତା, ମେଟ୍ରୋ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି

କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ରାସ୍ତା ଏବଂ କିଛି ମେଟ୍ରୋକୁ ଜଳମଗ୍ନ କରିଛି | ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଜାଭାଦ୍ କାରଣରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଥିବା ପଶ୍ଚିମ ପବନ ଯୋଗୁଁ କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଅନେକ ଅ heavy ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଛି | ତାମିଲନାଡୁର ଅନେକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେଉଛି

ବଙ୍ଗଳା, ଆନ୍ଧ୍ର, ଓଡିଶାର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ NDRF ର 64 ଟିମ୍ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 52 ଟି ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

NDRF ଡିଜି ଅତୁଲ କରୱାଲ ANI କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶାର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ 64 ଟି ଟିମ୍ ଉପଲବ୍ଧ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 52 ଟି ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି।

ଆଇଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ତୀବ୍ରତା ଏବଂ ପବନର ବେଗ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଏହା ବିଶାଖାପାଟନମ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 200 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଏକ ଗଭୀର ଅବସାଦରେ ପରିଣତ ହେବ | କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ -7-cm ସେମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କ mobile ଣସି ମୋବାଇଲ୍ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସରକାର ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି; 2 ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା |

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ 24 ପରଗାନା ଏବଂ ପୁରବା ମେଦିନୀପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକପ୍ରିୟ ସମୁଦ୍ର ରିସର୍ଟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର କୂଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି କାରଣ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ‘ଜାୱାଦ’ ଓଡ଼ିଶା-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ଅବତରଣ କରିଛି।

ମହାନଗର, ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ 24 ପରଗାନା, ପୁରବା ଏବଂ ପାସିମ ମେଦିନୀପୁର, har ାରଗ୍ରାମ, ହାୱରା ଏବଂ ହୁଗଲି ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

‘ଜାଭାଦ’ ଗତ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 4 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଏବଂ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ) ର ପ୍ରାୟ 230 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ, ଗୋପାଳପୁର (ଓଡିଶା) ଠାରୁ 340 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ, ପୁରୀ କିମି ଠାରୁ 410 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ (ଓଡିଶା) ଏବଂ ପାରାଦୀପ (ଓଡିଶା) ର 490 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ସକାଳ 5.30 ରେ ବୋଲି ଆଇଏମଡି ଏକ ବୁଲେଟିନରେ କହିଛି।

ଦକ୍ଷିଣ 24 ପରଗାନା ଏବଂ ପୁରବା ମେଦିନୀପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ 11,000 ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିବାବେଳେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ଡଙ୍ଗା କାକଡୱିପ, ଦିଗା, ଶଙ୍କରପୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଫେରିଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। (PTI)

ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡିଶା ସୀମାରେ NDRF ତଥାପି ସତର୍କ ରହିଛି

ଏପରିକି ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶ୍ଚିମ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଜାୱାଦ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର on ତାରିଖ ଦିନ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଓଡ଼ିଶା-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗଭୀର ଅବସାଦରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ହାଲୁକା

ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 160 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ସନ୍ଥାବୋମାଲି ଗ୍ରାମରେ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଫୋର୍ସ (NDRF) ଦଳ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି।

20 ଜଣିଆ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଅରୁଣୋଦ ଦ୍ୱିବେଦୀ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟେକାଲିରେ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଅବତରଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଗତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଟେକାଲି ଅବତରଣର ସ୍ଥାନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ତଥାପି, ଆମକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଉଦାସୀନତାରେ ପରିଣତ ହୋଇ ପୁରୀ ଉପରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ତଥାପି ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଏଠାରେ ରହିବୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜିଲ୍ଲାରେ କ un ଣସି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣାର କ is ଣସି ଖବର ନାହିଁ ବୋଲି ଦ୍ୱିବେଦୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। (ସୁର୍ଯ୍ୟଗ୍ନି ରୟଙ୍କ ଇନପୁଟ୍ ସହିତ)

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତା କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

NDRF ୨ୟ ବାଟାଲିୟନ ଏମ କାଲାୟାସାନ କହିଛନ୍ତି, “ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂତନ ଦିଗର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ କହୁଛୁ।

ଲୋକମାନେ ପୁରୀ ସାଗର ବେଳାଭୂମିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ।

ପୁରୀ ଏସପି କାନୱାର ବିଶାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଆମର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା। ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ପୁରୀରେ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି, ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ” ANI ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧୃତ ହୋଇଛି |

ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଜାୱାଡ୍ ଲାଇଭ୍ ନ୍ୟୁଜ୍: ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଜାୱାଡ୍ ଗଭୀର ଅବସାଦରେ ଦୁର୍ବଳ | Cyclone Jawad Live news update

Cyclone Jawad ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନଗୁଡିକ: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଶନିବାର ଦିନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ Cy ାରା ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଜାୱାଦର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

Cyclone Jawad Live News Cyclonic storm ‘Jawad ଏହା ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ 5.30 ରେ ଏକ ଗଭୀର ଅବସାଦରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ର ପ୍ରାୟ 180 କିଲୋମିଟର, ଗୋପାଳପୁରର 260 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ, ପୁରୀର 330 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପାରାଦୀପରେ 420 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଏହା ଦୁର୍ବଳ ହେବ।

ଶନିବାର ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଏହାସହ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା ଉପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ”

ଆଇଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ଦିନ ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା ଉପରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଶନିବାର ଦିନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଜାୱାଦର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଓଡିଶାର 19 ଟି ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହି ସମୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍, ଭିଜିଆନଗରମ୍ ଏବଂ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଜିଲ୍ଲାରୁ 54,008 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ 24 ପରଗାନା ଏବଂ ପୁରବା ମେଦିନୀପୁର ଜିଲ୍ଲାରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକପ୍ରିୟ ସମୁଦ୍ର ରିସର୍ଟରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.