odisha tourism
Odisha Tourism

Tourist Places in Odisha ଓଡିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ 2021

ଓଡିଶା ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ୟାଡି ଫିଲ୍ଡସ୍, ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବେଳାଭୂମି, ଶତାବ୍ଦୀର ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିର, ବନ୍ୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ |

Odisha, the state with a glorious history ଏବଂ ଦୁ venture ସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଦ୍ ited ାରା ବାସ କରୁଥିବା, ଅଣ-ବିକଶିତ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି। ଭାରତର ଆତ୍ମା ​​ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଓଡିଶା ହେଉଛି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଆରାମ କରିପାରିବେ, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନୁଗ୍ରହକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବେ | ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ମାରକୀ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଶର ଇତିହାସକୁ ମନେ ପକାଇବା ପାଇଁ ଗ ious ରବମୟ ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଛି |

Here are the top 24 places to visit in Odisha in 2021:

ଓଡିଶା ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 24 ସ୍ଥାନ

1.ପୁରୀ (Puri Tourism)

ଭାରତରେ ଚାର ଧାମର ଅଂଶ ଭାବରେ ଗଠିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ହେତୁ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାରିଟି ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡିଶାରେ ପୁରୀ ଅନ୍ୟତମ | ପୁରୀ ହେଉଛି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ସହର ଯାହାକି ସ୍ୱଳ୍ପ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ |

୧ ss ୦ ଦଶକରେ ଭାଙ୍ଗର ଆଇନଗତକରଣ ହେତୁ ହିପିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରି ପୁରୀ ବ୍ୟାକପ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଅଟେ, ତଥାପି ଭଙ୍ଗର ଉପଲବ୍ଧତା ସୀମିତ ଅଛି | ହୋଟେଲ ଏବଂ ହୋମଷ୍ଟେସ୍ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନ୍ୟୁ ମେରାଇନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ନିକଟରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାକପ୍ୟାକର୍ମାନେ ଚକ୍ର ତିର୍ଥା ନିକଟରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ମାସରେ ହେଉଥିବା ରଥ ଯାତ୍ରା (ରଥ ମହୋତ୍ସବ) ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବିଶ୍ରାମ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ପୁରୀର ମହାନ ଇତିହାସ ଏବଂ heritage ତିହ୍ୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ପୁରୀ, କୋଣାର୍କ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓଡ଼ିଶାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ତ୍ରିରଙ୍ଗାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ and ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ heritage ତିହ୍ୟ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା | । ପୁରୀ ନିକଟରେ ବହୁତଗୁଡ଼ିଏ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହାକୁ ଚିଲିକା ହ୍ରଦ, ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି, ଗୁଣ୍ଡିଚା ଘର ଏବଂ କୋଣାର୍କର ଅତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରି ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ପୁରୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଶିଳ୍ପ ହବରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଠାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି |

ପୁରୀରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜିନିଷ |Top Things to do in Puri

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ମନ୍ଦିର, Sri Jagannath Puri Temple, Puri Overview

ପବିତ୍ର ପୁରୀ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ବା ଭାରତର ଗର୍ବ ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗ ious ରବମୟ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଯିଏ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏକ ରୂପ। ଏହା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସମ୍ମାନଜନକ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଏବଂ ବଦ୍ରିନାଥ, ଦ୍ୱାରକା ଏବଂ ରମେଶ୍ୱରମ୍ ସହିତ ଧାର୍ମିକ ଚାର୍ ଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚତର, କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅନେକ ଛୋଟ ମନ୍ଦିର ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁଭବ କରିବ ଯେ ଆପଣ ନିଜେ God’s ଶ୍ବରଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି

jagannath temple puri
jagannath temple puri

ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ମନ୍ଦିରର ଚମତ୍କାର ଓଡିଆ ସ୍ଥାପତ୍ୟ କେକ୍ ଉପରେ ଏକ ବରଫ ଅଟେ | ଚାରୋଟି ଫାଟକ ଜଟିଳ ଖୋଦିତ ସହିତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ପରିକଳ୍ପିତ | ମନ୍ଦିରର ବିସ୍ତୃତ ମହାପ୍ରସାଦ ଯାହାକି ଆପଣ ହାତଛଡା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ରୋଷେଇ ଘରେ, ଓଠ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ମାଟି ହାଣ୍ଡିରେ ରନ୍ଧାଯାଏ ଏବଂ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ | ସହରର ଜୀବନ୍ତ ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ହେଉଛି ରଥ ଯାତ୍ରା | ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ରଙ୍ଗୀନ ପରିବେଶ, ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୀତିନୀତି, ଭିମ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ସାକ୍ଷୀ ହେବା ଯୋଗ୍ୟ |

ପବିତ୍ରତା ହେଉ, ସୁସ୍ବାଦୁ ଖାଦ୍ୟ, ଶାନ୍ତି କିମ୍ବା ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହ, ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ସମସ୍ତ ବାକ୍ସକୁ ଟିକ୍ ଲାଗୁଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ, ତୁମର ବାଲ୍ଟି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ |

ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି Puri Sea Beach

ପୁରୀ ବିଚ୍ (Puri Sea each) ପୂର୍ବ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପକୂଳ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ବଙ୍ଗୋପସାଗର ସୀମାନ୍ତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ 35 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ସମୁଦ୍ର କୂଳର ନିର୍ମଳ ଜଳ ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ହେବା ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏକାକୀ ଖୋଜୁଥିବା ଛୁଟିଦିନ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ଅଟେ | ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧା pay ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ପୁରୀକୁ ଆସୁଥିବା ଶୁଦ୍ଧତା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ଏହା ପ୍ରାୟତ। ଭିଡ଼ କରନ୍ତି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜଣାଶୁଣା ବାଲୁକା କଳାକାର ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ବାଲୁକା ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ଏହି ବେଳାଭୂମି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ the ମନ୍ଦିରର କାନ୍ଥ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ th ରାଣିକ ଚରିତ୍ର କିମ୍ବା ଧାରାକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରୁଥିବା କଳା ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଥାଏ |

puri sea beach in odisha
puri sea beach in odisha

ସୂକ୍ଷ୍ମ ସୁନା ବାଲି ଏବଂ ପ୍ରବାହିତ ତରଙ୍ଗ ସହିତ ସୁସଜ୍ଜିତ ପୁରୀ ବିଚ୍ ଏହାର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶ ପାଇଁ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଆପଣ ପୁରୀର ସ୍ଥାନୀୟ ଜୀବନର ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ, କାରଣ ଏହା ଏହି ସ୍ଥାନର ଦେଶବାସୀଙ୍କର ଏକ ପ୍ରିୟ ହଣ୍ଟ | ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ତ୍ରିକୋଣୀୟ ନଡ଼ା ଟୋପି ଏବଂ ଧୋଟିସ୍ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ପୃଥକ କରିପାରିବେ | ଏହି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଲାଇଫଗାର୍ଡ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜ ଡଙ୍ଗାରେ ବାହାରକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟକୁ ଦେଖନ୍ତି | ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ଏକ ଲମ୍ବା ବୁଲିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ମନୋରମ ଅଟେ, ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଟିକେ ଦୁ vent ସାହସିକ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପାଣି ଭିତରକୁ ଯାଇପାରିବେ |

2.ଭୁବନେଶ୍ୱର Bhubaneswar “Temple City of India”

ଭାରତର ମନ୍ଦିର ସହର ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏହାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଏବଂ ମହାନ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ସହର ଯାହାକି ସୁନ୍ଦର historca ମନ୍ଦିର ସହିତ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାହା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ସହରର ନାମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଲର୍ଡ ଅଫ୍ ୟୁନିଭର୍ସ, ଏଠାରେ ମନ୍ଦିର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଉତ୍ସାହରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସହର ଯେଉଁଠାରେ ଇତିହାସ ଏହାର ଆଧୁନିକ ଏବଂ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଉପସ୍ଥାପନା ସହିତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଜଡିତ | ଧାର୍ମିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନର କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମିତ ଅନେକ ମହାନ୍ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯାହାକି ଏହିସବୁ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ପରାସୁରାମସ୍ୱରା ମନ୍ଦିର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପରିଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ |

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, ଭୁବନେଶ୍ୱର Lingaraj Temple, Bhubaneswar

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ସର୍ବ ବୃହତ ମନ୍ଦିର | ନାମ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏହି ମନ୍ଦିର ସପ୍ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ରାଜା ଜଜତି କେଶରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଫାଲିକ୍ ରୂପ ଥିବା ଏଠାରେ ଥିବା ଲିଙ୍ଗ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ହେତୁ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ମାନିତ | ଏହା ଚଟାଣ ସ୍ତରରୁ 8 ଇଞ୍ଚର ଏକ ବୃହତ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ 8 ଫୁଟ ଅଟେ | ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଟାଉନର ପୁରୁଣା ଅଂଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିବହନ ବ୍ୟବହାର କରି ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ |

lingaraj temple bhubaneswar odisha
lingaraj temple bhubaneswar odisha

ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଓଡ଼ିଶୀ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ମହାନ ଉଦାହରଣ ଅଟେ ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ପଥର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି | ଦେବୀ ଭଗବତୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ଛୋଟ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଙ୍ଗଣର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କୋଣରେ ଅବସ୍ଥିତ | ତଥାପି, କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ସୀମିତ | ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଏହାର ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, ଯେତେବେଳେ ପୂରା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଫୁଲ, ଲଣ୍ଠନ ଏବଂ ଆଲୋକ ପରିଧାନ କରେ | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଦ daily ନିକ ପ୍ରାୟ 6,000 ପରିଦର୍ଶକ ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଶିବରାତ୍ରୀ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସବ ଦିବସ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 200,000 ଦର୍ଶକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ।

3.କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର | Konark Sun temple

“The city of the Sun Temple”
ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ ଯାହା ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ itage ତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ, ବାର୍ଷିକ ନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଏବଂ ଏହାର ସୁନ୍ଦର ବାଲୁକା କୂଳ ଅଟେ |

konark sun temple in bhubaneswar odisha
konark sun temple in bhubaneswar odisha

କୋଣାର୍କଙ୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଏକ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ସ୍ମାରକୀ | ବାର୍ଷିକ ନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ହେଉଛି ଏକ ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ସାଂସ୍କୃତିକ ନିର୍ଯାତନା ଯାହାକି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଅନନ୍ୟ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଏହି ପର୍ବ ଆମ ଦେଶର ସମୃଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ କଳାତ୍ମକ ପରମ୍ପରାର ଏକ ମହାନ୍ ଉତ୍ସବ, ଯାହା ଆମ ଦେଶ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ନୃତ୍ୟ ଧର୍ମକୁ ପ୍ରକୃତରେ ଆନନ୍ଦିତ କରିବା | ଏହି ଉତ୍ସବ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସହିତ ଘଟିଥାଏ, ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହାନତା ଏବଂ ମହିମା ଯୋଗ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମହୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଭକ୍ତମାନେ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ଡ୍ୟାନ୍ସ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ଏକ ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଲା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ହସ୍ତତନ୍ତ ଖଣ୍ଡ କିଣି ପାରିବେ ଯାହା ଓଡିଆ କଳା ରୂପକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ |

4.କଟକ | Cuttuck

ଓଡିଶାର ସାଂସ୍କୃତିକ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ କଟକ ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ସହର ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ରହିଛି |

କଟକ ହେଉଛି ଓଡିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର ଏବଂ ପୂର୍ବ ରାଜଧାନୀ ମଧ୍ୟ | ଏହି ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ଏହି ସହରରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଏ | କଟକ ସର୍ବଦା ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ଏବଂ ବାଲିଆଟ୍ରା ପରି ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ, ଯାହା ଜାଭା, ବାଲି ଏବଂ ସୁମାତ୍ରା, ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କିଟ୍ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଭଳି ପ୍ରାଚୀନ ବାଣିଜ୍ୟ ଲିଙ୍କକୁ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ |

ଏହାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରୂପା କାମ ହେତୁ କଟକ ରୂପା ସହର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |
Cuttack ଏକ ବହୁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ସହର ଏବଂ ଏଥିରେ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଅଛି ଯାହା ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିଦେବ

Barabati Fort, Cuttack
ଓଡ଼ିଶାର କଟକସ୍ଥିତ ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗ ଖୋଦିତ ଗେଟୱେ ସହିତ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଦୁର୍ଗ | ଏହା ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 8 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ | ଗଙ୍ଗା ରାଜବଂଶ ସମୟରେ ଏହା ଏକ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୁର୍ଗ ଅଟେ | ଏହି ଦୁର୍ଗ ମହାନଦୀ ନଦୀ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଦୁର୍ଗ ଏପରି ଏକ ଗଣିତ ସ୍ଥାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଯାହା ଆଧୁନିକ କଟକ ସହରର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଏହା ହେଉଛି 9 ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାସାଦର ମାଟି ମୁଣ୍ଡ | ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସ୍ମାରକୀ ଦୁର୍ଗ ସହିତ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | ଆଜିକାଲି ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି | କଟକ ଚାନ୍ଦିଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଦୁର୍ଗ ସହରକୁ ଚମତ୍କାର ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଗ ious ରବମୟ ଇତିହାସକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

ଓଡିଶାର କଟକ ସ୍ଥିତ ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗ ଖୋଦିତ ଗେଟୱେ ସହିତ ଦୁର୍ଗ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 8 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ | ଗଙ୍ଗା ରାଜବଂଶ ସମୟରେ ଏହା ଏକ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୁର୍ଗ ଅଟେ | ଏହି ଦୁର୍ଗ ମହାନଦୀ ନଦୀ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଦୁର୍ଗ ଏପରି ଏକ ଗଣିତ ସ୍ଥାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଯେ ଏହା ଆଧୁନିକ କଟକ ସହରର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଏହା ହେଉଛି 9 ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାସାଦର ମାଟି ମୁଣ୍ଡ | ସ୍ମାରକୀ ଏପରି ଏକ ଡିଜାଇନ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ଆଜିକାଲି ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି | କଟକ ଚାନ୍ଦି ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଦୁର୍ଗ ସହରକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଇତିହାସର ଗ glory ରବକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଏହି ଦୁର୍ଗ ପ୍ରାୟ 102 ଏକର ପରିମିତ | ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ଦୁର୍ଗ ପୁନ established ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁର୍ଗର କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ବାଲୁକା ପଥର ଏବଂ ଲାଟେରାଇଟ୍ ସହିତ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା |

5.ଗୋପାଳପୁର Gopalpur

ବେହେରାମପୁର ସହରଠାରୁ ମାତ୍ର 15 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଓଡିଶାର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳରେ ଗୋପାଳପୁରର ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ସହର ଅବସ୍ଥିତ ଯାହା କଲୋନୀ ଯୁଗରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସମୁଦ୍ର ବନ୍ଦର ଥିଲା |

gopalpur beach odisha
gopalpur beach odisha

ଏକଦା ନିଛାଟିଆ ବନ୍ଦର ସହର ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଜନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ଦେଶର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବେଳାଭୂମି ଅଟେ | ଏହା ଏକ ଅଫବଟ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଏବଂ ଆରାମ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନ | ସମୁଦ୍ର ବନ୍ଦର ଯଦିଓ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରେ ରହିଛି, ବ୍ରିଟିଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ବେଳାଭୂମି | ଗୋପାଳପୁର-ସମୁଦ୍ର ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ସୁନ୍ଦର ବେଳାଭୂମି ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି, ଏହାର ଦୂରତା, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଭିଡ଼ ଯୋଗୁଁ | ବେଳାଭୂମି ସୁନା ଚମକୁଛି ଯାହା ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଅଳ୍ପ ଜଳ ସହିତ ନିଜକୁ ଆରାମ ଏବଂ ପ୍ରକୃତିରେ ବୁଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇଥାଏ | ସମୁଦ୍ର କୂଳ ବ୍ୟତୀତ, ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସହରରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟେ ଯାହା ସମୁଦ୍ର ଖାଦ୍ୟକୁ ଜିଭ ଟିକ୍ ଯୋଗାଇଥାଏ | ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହାର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ସହିତ ଗୋପାଳପୁର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଶର ବହୁ ଖୋଜା ଯାଇଥିବା ବେଳାଭୂମିରେ ପରିଣତ ହେଉଛି।

6.ଚାନ୍ଦି ପୁର Chandi pur

ଚାନ୍ଦି ପୁର ହେଉଛି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ନିର୍ଜନ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଯାହାକି ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି। ଚଣ୍ଡିପୁର ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଚଣ୍ଡିପୁର-ଅନ୍-ସମୁଦ୍ର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଯଦି ପ୍ରକୃତିର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ, ଚଣ୍ଡିପୁର ବିଚ୍ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସ୍ଥାନ |

chandipur odisha
chandipur odisha

ଏହି ସମୁଦ୍ର କୂଳର ଅନନ୍ୟ ବିଶେଷତା ହେଉଛି ନିମ୍ନ ଜୁଆର ସମୟରେ ପ୍ରାୟ to ରୁ km କିମି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଗୀତରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବାକୁ ଲାଗନ୍ତି | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବାର ଏକ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଆଖିରେ ଭୋଜି ଯୋଗାଉଥିବା ଜଳର ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ବୁଡ଼ିଯିବା | ଯେତେବେଳେ ଜଳ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ସମୁଦ୍ର ଆଡକୁ ଜିପ୍ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ |

7.ସମ୍ବଲପୁର Sambalpur

ସମ୍ବଲପୁର ହେଉଛି ଓଡ଼ିଶାର ପଶ୍ଚିମ ଜୋନର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର | ଏହା ପ୍ରଚୁର ନଦୀ, ବହୁ ପାହାଡ, ସବୁଜ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆଧୁନିକତା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିର ଏହା ଏକ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଣ | ଏକ ମହତ୍ historical ପୂର୍ଣ୍ଣ historical ତିହାସିକ ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଧରି, ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏହାର ଅନନ୍ୟ s ାଞ୍ଚା ଏବଂ ଶ style ଳୀ ପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସମ୍ବଲପୁରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଲୋକ ଗୀତ-ନୃତ୍ୟ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ସହିତ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଆଦିବାସୀ ଜୀବନ ଅଛି | ସମ୍ବଲପୁର ଏହାର ନାମ ଦେବୀ ସମାଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କଠାରୁ ପାଇଲା ଯିଏ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ଦେବୀ | ସମ୍ବଲପୁରରେ ପ୍ରଚୁର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଏଠାରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହିରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଯାହା ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଅଟେ |

sambalpur odisha
sambalpur odisha

ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ମହତ୍ significance ପୂର୍ଣ ଅଟେ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଏକ ଦୃ strong ବିଶ୍ faith ାସ ଏବଂ ପବିତ୍ର ଦେବତା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ସୁଖ ଏବଂ ଧନ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ସମ୍ବଲପୁର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ଏବଂ ଏଠାରେ ଘଟିଥିବା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାହା ଏହି ସ୍ଥାନକୁ histor ତିହାସିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ |

ସମ୍ବଲପୁର ଏହାର ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ବୟନ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ସ୍ଥାନ ଏହାର ସମ୍ବଲପୁରୀ ସାରି ପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଗୋଲେ ବଜାର ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ସପିଂ ସେଣ୍ଟର | ମୂଲ୍ୟ କିଛି ଶହରୁ ଶହେ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ସହରରେ ଅନେକ ଦୋକାନ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଗୋଲେ ବଜାରରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦୋକାନଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ମୋଡିପାରା ରାସ୍ତାରେ ଏକ ଉଦୀୟମାନ ବିଗ୍ ବଜାର ଏବଂ ସିଟି ସେଣ୍ଟର୍ ମଲ୍ ରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଅଛି |

8.ଖଣ୍ଡଗିରି | Khandagiri

କଟକ ଗୁମ୍ଫା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କୃତ୍ରିମ ଗୁମ୍ଫା ଯାହାକି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଯାହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ସମସ୍ତ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ଖୋଦିତ ଲେଖା ଏବଂ ଚିତ୍ର ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ | ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏକ ମହାନ historical ତିହାସିକ ମହତ୍ holds ଧାରଣ କରେ | ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଜଟିଳ ଖୋଦନ ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଘେରି ରହିଥାଏ ଯାହାର ନିଜସ୍ୱ ମହତ୍ତ୍। ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟରେ ଆରାମ ଏବଂ କିଛି ଶାନ୍ତ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫାର ଚାରିପାଖରେ ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ସବୁଜ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ଅବସ୍ଥିତ |

khandagiri bhubaneswar odisha
khandagiri bhubaneswar odisha

ଡଙ୍ଗା
ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫା ନିକଟରେ ବହୁତଗୁଡ଼ିଏ ପାର୍କ ଅଛି ଯାହା ଡଙ୍ଗା ପାଇଁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ | ଶାନ୍ତ ଜଳରେ ପେଡାଲ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ସ୍ଥାନର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ |
ହାତୀ ସଫାରି |
ଆପଣ ଏକ ହାତୀ ରଥରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଚନ୍ଦାକା ଡମ୍ପଡା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବେ | ସଫାରି ରଥଯାତ୍ରା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟର ହେବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଦେବ |
ଗାଇଡ୍ ଟୁର୍ |
ଅନେକ ଭ୍ରମଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫାର ଏକ ଗାଇଡ୍ ଟୁର୍ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଗୁମ୍ଫାରେ ଅବସ୍ଥିତ ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଖୋଦନଗୁଡ଼ିକର ମହତ୍ତ୍ about ବିଷୟରେ ଗାଇଡ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବ | ଏକ ଗାଇଡ୍ ଟୁର୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଉପଭୋଗ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

9.ସାଟକୋସିଆ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ Satkosia Tiger Reserve

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରୁ 160 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ସୁନ୍ଦର ସଟକୋସିଆ ସହର 1976 ମସିହାରୁ ସାଟକୋସିଆ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଗର୍ବ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ହାତୀ, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟ ବାସ କରନ୍ତି ଯାହା ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

satakosia odisha
satakosia odisha

ଡଙ୍ଗା ଚଳାଚଳ କରିବା ସମୟରେ, ନଦୀ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଘାରିଆଲ୍ କିମ୍ବା ଭାରତୀୟ ମାଛ ଖାଉଥିବା କୁମ୍ଭୀର ବୋଲି ଜାଣିପାରିବେ | ମହାନାଦୀ ନଦୀ 14 ମାଇଲ ଲମ୍ୱା ଘାଟ ଦେଇ ଗତି କରେ, ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ସହରକୁ ସାଟ କ୍ରୋସରୁ ସାଟକୋସିଆ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା, କ୍ରୋସ୍ ଏକ ପୁରାତନ ସ୍ଥାନୀୟ ମାପ |

ସତକୋସିଆରେ ଓଡିଶା ବନ ବିକାଶ ନିଗମ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବିଭିନ୍ନ ରହଣି ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ଆପଣ ପଡୋଶୀ କୁଆନିଆ ହରିଣ ପାର୍କ ଏବଂ ଡ୍ୟାମ୍ ଏବଂ କାଣ୍ଟିଲୋ ନୀଲାମାଧବ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

10.ହିରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍ | Hirakud Dam

ହିରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମୀକ୍ଷା |
ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ବଲପୁରର ମହାନଦୀ ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନିର୍ମିତ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମକୁ ଭାରତର ଦୀର୍ଘତମ ମାନବ ନିର୍ମିତ ବନ୍ଧ ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଏହାର ଲମ୍ବ 56 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହା ଏକ ସତେଜ ଦିନକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ଅଟେ | ସ୍ଥାପତ୍ୟ ନିର୍ମାଣର ଏହି ଚମତ୍କାର ଖଣ୍ଡ 1956 ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଅବସ୍ଥାନ ହେତୁ ପ୍ରକୃତି ଏହାର ସମସ୍ତ ଗ glory ରବରେ ଜୀବନ୍ତ ଦେଖିବା ଏକ ଚମତ୍କାର ସ୍ଥାନ | ଏଠାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଏକ ଡ୍ରାଇଭ୍-ସଡକ ଯାହାକି ଆପଣ ଏହାର ଚତୁରତା ଏବଂ ପାରଦର୍ଶୀତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଡ୍ୟାମ୍ ଉପରେ 21 କିଲୋମିଟର ନେଇପାରିବେ | ଡ୍ୟାମର ଅନ୍ୟ ଏକ ଚମତ୍କାର ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ନେହେରୁ ମିନାରରୁ ଏହା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟର ବ୍ୟାପକ ବିସ୍ତାର ଯାହା ବନ୍ଧର ଉତ୍ତର ମୁହାଁ ଆଡକୁ ଅବସ୍ଥିତ | ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଚମତ୍କାର ସ୍ଥାନ, କାରଣ ଏହା ଚାରିପାଖରେ ପ୍ରଚୁର ଜଳ ଏବଂ ଗଛ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି |

hirakud dam sambalpur odisha
hirakud dam sambalpur odisha

ଯେକ Any ଣସି ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀ ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥିବା ଶାନ୍ତ ପରିବେଶ ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ସବୁଜତାକୁ ଉପଭୋଗ କରିବେ | ଡ୍ୟାମ୍ ବୁର୍ଲା ଏବଂ ହିରାକୁଦ୍ ପାହାଡ ମଧ୍ୟରେ ଲମ୍ବିଛି | ଚମତ୍କାର ପ୍ରାକୃତିକ ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ଡ୍ୟାମ୍ 7,500,000 ହେକ୍ଟର ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କରେ ଏବଂ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କରେ | ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧାରାଜା ପାହାଡ ନାମକ ଏକ ପାହାଡ, ଯାହା ଶିଖରରେ ବୁଦ୍ଧରାଜ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଡ୍ୟାମ୍ର ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ | ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ଦିର ଯାହାକି ହିରାକୁଦ୍ରେ ଏକ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି ଘଣ୍ଟେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ଯାହା ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଚେତାଇବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଆସୁଥିବା ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ ଲାଇଟହାଉସ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ଏକ ଶାନ୍ତ ପଥ ପାଇଁ ଏହି ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *